Ako liečiť povlak na zúbkoch 1,5 ročnej dcérky?

Zodpovedané
27. sep 2019

Dobrý deň,

moja 1,5 ročná dcéra má horné jednotky aj dvojky veľmi nepekné. Má na nich povlak. Z dvojok sa jej odštiepuje. Boli sme aj u súkromného zubára a vraj je to cumlíkový kaz a zubárka mi s tým nevie pomôcť. Vraj je to u deti bežné a že jej môžu aj odhniť. Kázala čistiť častejšie a máme používať aj jednozväzkovú kefku.

Dá sa jej okrem pravidelného čistenia pomôcť aj nejako inak?

Napríklad stravou. Sladké nápoje nepije, pije len čistú vodu alebo obyčajný čaj. Sladké papá málo a skôr výnimočne. Mäso nepapá vôbec. Ešte ju pred spaním kojím a aj sem tam v noci.

Mám ukončiť kojenie?

Vie zubár pomôcť, aby sa jej tento kaz nerozšíril aj na ďalšie zúbky?

Môže jej chýbať nejaký vitamín?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

silné odvápnenie a krčkové "medové" kazy u vašej dcérky sú výsledkom pôsobenia bakteriálneho povlaku, ktorý sa skladá zo slín, baktérií a zvyškov potravy.

Čo sa týka úpravy stravy, najvyššie riziko vzniku kazu je pri cukroch, takže sa odporúča obmedziť sladké. Po každom jedle je dobré vypláchnuť si ústa čistou vodou. Za sladké sa považuje aj materské mlieko, preto odporúčam po večernom kojení ešte zúbky očistiť a v noci nekojiť vôbec.

Čistenie zúbkov by malo byť detailné, jednozväzkovú kefku použite najmä na žuvacie plôšky stoličiek, na predné a zadné plôšky zubov len mäkkú detskú zubnú kefku, aby ste neporanili ďasno.

Ošetrenie u zubného lekára by bolo pre dcérku traumatizujúce, ale je možné pre spomalenie šírenia kazu použiť u detí napríklad silne fluoridačný lak, ktorý zúbky naimpregnuje.

Domácu fluoridáciu však neodporúčam, aby dcérka fluoridy neprehĺtala, je to škodlivé pre vyvíjajúce sa trvalé zuby.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská