Ako najrýchlejšie sa dajú zahojiť ďasná po vytrhnutí zubného koreňa?

Zodpovedané
19. máj 2019

Dobrý deň,

zubár mi trhal koreň.

Ako najrýchlejšie sa dajú zahojiť ďasná po vytrhnutí zubného koreňa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

po chirurgickom odstránení (odborne extrakcii) koreňa zubu sa telo musí s hojením extrakčnej rany samo pomaly vysporiadať a od vás sa očakáva, že mu v tom maximálne pomôžete tým, že dodržíte základné pokyny, ktoré vám zubný lekár dá: po zákroku 24 hodín nevyplachujte ústa a najmä ranu, nakoľko sa v rane tvorí krvná zrazenina, ktorú nechcete vymyť ani vycucať, ani si do rany nechoďte jazykom, aby ste ju nenarušili a rana nezačala opäť krvácať.

Časom do rany vrastie sliznica a zrazenina vytvorí väzivové tkanivo, z ktorého neskôr vznikne kosť.

Piť môžete cca hodinu po zákroku, jesť až po cca 4 hodinách. Vhodná je kašovitá nedrobivá strava, žiadne orechy, zrniečka, mak ani sezam, jedlo aj nápoje by mali byť vlažné.

Po zákroku si môžete prikladať studený obklad, ale držte hlavu vzpriamenú. V noci nespite na strane rany, dajte si na noc tabletku od bolesti, nie však s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (napr. acylpyrín, aspirín), pretože môže zvýšiť krvácavosť rany. Neužívajte alkohol a nefajčite. V mieste rany sa môžu tvoriť biele povlaky, čo je normálny priebeh hojenia, nesnažte sa ich zotrieť.

Na čistenie zubov v okolí rany používajte mäkkú zubnú kefku, nie elektrickú, zuby dôkladne čistite. Po 24hod od zákroku môžete začať vyplachovať ústa (nie ranu) po jedle, použite buď vlažný odvar z repíka/harmančeka, alebo Curasept 220 ústnu vodu s obsahom chlorhexidínu.

Rýchlosť hojenia ďasien je u každého jedinca individuálna.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská