Ako odstránime biely povlak na zúbkoch dvojročnej dcérky?

Zodpovedané
31. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dvojročnej dcérky. Ešte nemá všetky zúbky, ale už tretí mesiac si všímam, že má na nich biely povlak. Ten jej vôbec nejde dolu. Ráno a večer jej umývame zúbky s Elmex. Máme aj zubný gél Elmex, ktorý používame raz za týždeň.

O aký problém ide?

Ako sa dá povlak odstrániť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ pozorujete na dcérkiných zúbkoch nalepenú neodstrániteľnú bielu hmotu, a to najmä v medzizubných priestoroch a ako golierik pri ďasne, môže ísť o tvorbu zubného kameňa, čo je mineralizovaný bakteriálny povlak.

U detí vo veku vašej dcérky je takáto tvorba zriedkavá. Ak sa naopak zdá, že biele škvrny sú v sklovine, vznikli len pred časom a zúbky sa s nimi neprerezali, ide najskôr o odvápnenie skloviny v dôsledku pôsobenia kyslého bakteriálneho povlaku, čo je naopak v danom veku časté. Ak budete bakteriálny povlak zo zúbkov dôkladne a pravidelne odstraňovať, škvrny sa nebudú zväčšovať, ani pribúdať. Ak ale budú v miestach už porušenej skloviny naďalej pôsobiť kyseliny tvorené baktériami z povlaku, biele škvrny časom zožltnú až zhnednú, čo už pokladáme za zubný kaz.

Odporúčam dcérke dôkladne zúbky čistiť ráno a večer po kŕmení detskou zubnou kefkou, žuvacie plôšky mliečnych stoličiek môžete čistiť jednozväzkovou zubnou kefkou s malou hlavičkou a tvrdšími štetinkami. So zubnou pastou by som to vzhľadom na vek dcérky nepreháňala, stačí len obtretie pasty o štetinky zubnej kefky.

Namiesto Elmex gelée odporúčam v tomto veku remineralizačný krém Tooth Mousse, ktorý neobsahuje fluoridy a jeho aktívna zložka (pochádzajúca z kravského mlieka) pomáha "lepiť" vápnik a fosfát k zubnej sklovine, čím ju chráni a posilňuje.

Podľa informácií od výrobcu sa Elmex gelée nesmie používať u detí do 2 rokov kvôli obsahu silice mäty kučeravej, ale vzhľadom na vysokú koncentráciu fluoridu sodného (12 500 ppm) by som ho deťom s mliečnym chrupom neodporúčala používať vôbec, nakoľko pri prehĺtaní a vstrebaní sa dostáva krvou k zárodkom trvalých zubov a môže na nich spôsobiť fluorózu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská