Ako odstrániť hnisavý vačok u skoro štvorročnej dcérky?

Zodpovedané
31. máj 2019

Dobrý deň,

dcérka bude mať v auguste 4 roky. Vo februári jej opuchlo celé líčko. Boli sme s ňou na pohotovosti, zubár jej zúbok vyčistil, ale asi len silným prúdom vody. Nechal ho otvorený s tým, že zúbok je mŕtvy.

Zúbok som odvtedy čistila tupou ihlou tak, ako mi poradila už naša zubárka. Preplachovala som ho repíkom. Zúbky umývame pravidelne.

Odvtedy sme so zúbkom nemali žiaden problém, no pred cca 2 týždňami sa dcérke pod zúbkom urobil hnisajúci vačok. Nesťažuje sa na bolesť, len jej tam zavadzia. Kontaktovala som zubárku. Tá mi povedala, že zúbok je možné jedine vytrhnúť. Keďže dcérku zub nebolí, vytrhnúť jej ho nechcem dať. Zubárka povedala, že treba vyplachovať repíkom a ozvať sa, keď bude bolieť.

Zúbok jej zvnútra už pekne prerástol ďasienkom a predsa sa urobil vačok.

Pediatrička nám poradila, že máme aspoň 5 dní vyplachovať pusu ústnou vodou Paradontax, zriedenou 3:1. Dnes sme začali.

Aký je Váš názor?

Čo máme robiť, aby vačok zmizol a dcérka sa vyhla extrakcii?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

opuch líčka bol u dcérky pravdepodobne spôsobený infekciou v danom zube aj v kosti v okolí koreňov zuba, často dochádza k nahromadeniu hnisu pod zubom.

Zubný lekár otvoril zub vŕtaním pri vysokých otáčkach so silným prúdom vody, pričom sa dostal až do dreňovej dutiny zuba, čím tiež otvoril systém koreňových kanálikov zuba, aby hnis mohol odtekať.

Zúbok odumrel ešte pred zákrokom u zubného lekára. Otvorený zúbok treba čistiť, ale s preplachom buďte opatrná, aby ste ho ihlou do vnútra zubu nevniesli pod tlakom.

Neviem, o ktorý zúbok ide, ale ak sa dodatočne spravila pod zubom fistulka (hnisavý vačok), ktorá tam predtým nebola, je možné, že infekcia v zúbku napriek jeho otvoreniu a vašej starostlivosti pretrváva. Hnis sa môže tvoriť a držať len v jednej časti koreňa, vyplachovanie ústočiek ústnou vodou vnútornú infekciu v zube a kosti neodstráni.

Súhlasím s vašou zubnou lekárkou, že zúbok bude lepšie vytiahnuť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská