Ako pomôcť štvorročnému synovi, ktorému sa robia kazy?

Zodpovedané
13. júl 2020

Dobrý deň,

máme štvorročného syna, s ktorým chodíme pravidelne k zubárke. Na začiatku roka mu opravila zúbky, má už 4 plomby. Pred týždňom sme boli na kontrole a ma vraj ďalších 5 kazov. Ja ich na zúbkoch nevidím, len na jednom vidím malú bodku.

Zúbky mu umývame každý večer, po každom jedle si vypláchne pusinku a veľa sa napije. Kefku má od Curaprox a techniku umývania sme si tiež naštudovali.

Papá všetko, sladkosti veľmi obmedzene.

Ako mu môžem pomôcť, aby sa mu nerobili kazy?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

sklovina mliečnych zúbkov má iné zloženie ako pri trvalých zuboch dospelých, rýchlejšie dochádza k jej odvápneniu a kaz sa potom mäkkou zubovinou rýchlejšie šíri.

Všímajte si, v ktorých miestach sa synovi robia kazy - ak je to v jamkách a ryhách stoličiek, môžete k mäkkej detskej zubnej kefke ešte pridať tvrdšiu jednozväzkovú kefku, ktorou dočistíte len oblasť rýh a jamiek (synovi ju však do rúk nedávajte, aby si neublížil).

Ak sa kazy tvoria v medzizubných priestoroch, skúste synovi čistiť medzizubnou niťou (buď si ju vy natočte na prsty, alebo použite niť na plastovom držiaku).

Pre posilnenie skloviny zvoľte remineralizačnú zubnú pastu, v tomto veku by však mala byť bez obsahu fluoridov, preto odporúčam krém Tooth Mousse (pokiaľ syn nemá intoleranciu na kravské bielkoviny).

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská