Ako predchádzať tomu, aby sa zuby nekazili zvnútra?

Zodpovedané
30. dec 2018

Dobrý deň,

dcéra bola na preventívnej prehliadke u zubára. Urobil jej snímok zuba, ktorý sa mu nezdal. Vraj má kaz zvnútra. Ako môžme predchádzať takýmto kazom?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
predpokladám, že ide o stoličku a kaz sa nachádza pod jamkou alebo ryhou. Niekedy v tomto mieste vznikne v sklovine zuba rozšírenie pod úzkou štrbinou, také miesto je žiaľ nečistiteľné. Odvápnenie na spodine ryhy či jamky sa šíri do hĺbky a baktérie vytvoria akýsi “jaskynný kaz”. Pri ošetrovaní sa na povrchu javí len malý kaz, no kazová dutina sa pri vŕtaní otvorí a jej rozmery sú často prekvapivo veľké. Najlepšia prevencia je pečatenie zubov hneď po ich prerezaní, čím sa takéto miesta zalejú pečatidlom, ktoré sklovinu pomáha remineralizovať. Viac informácii o pečatení zubov nájdete v mojich predošlých odpovediach...

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská