Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako predísť kývaniu zubov

Zodpovedané
15. jún 2019

Dobrý deň,

bola som na preventívnej prehliadke a bolo mi povedané, že mám zapálené spodné ďasná. Kývajú sa mi spodné štyri zuby. Vraj o 10 rokov prídem o zuby.

Ďasno mi ustupuje, zuby nedržia.

Ako predísť kývaniu zubov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam, aby ste svojho zubného lekára požiadali o odoslanie (prostredníctvom výmenného lístka) k špecialistovi - parodontológovi, ktorý posúdi stupeň vašej gingivitídy (zápal ďasien) a parodontitídy (zápal závesného aparátu zuba).

Najčastejšie sa zuby "uvoľnia" pri parodontitíde, kedy sú tkanivá infikované špecifickými mikroorganizmami a zároveň pri nesprávnej dentálnej hygiene aj dráždené bakteriálnym povlakom a zubným kameňom. Zubný lekár sa vás tiež môže pýtať, či sa kývavosť daných zubov mení počas dňa, či v noci neškrípete zubami alebo nezatínate, či vás ráno nebolia svaly a kĺb.

Najdôležitejšie je, aby lekár zistil presnú príčinu kývania daných zubov, len potom vie plánovať adekvátnu liečbu. Ako ďalej postupovať závisí od stupňa kývavosti daných zubov, pevnosti ostatných zubov, stavu ďasien a iných faktorov. V ľahších prípadoch liečba spočíva v dôkladnom odstránení zubného kameňa a v inštruktáži dentálnej hygieny, ktorú musíte dôsledne dodržiavať. V ťažších prípadoch odporučí parodontológ antibiotickú liečbu alebo lokálnu liečbu laserom.

Na základe röntgenu vie tiež posúdiť výšku alveolárnej kosti, a tým aj prognózu (životnosť a možnosť spevnenia) zubov. Napríklad je možné zdlahovanie spomínaných zubov podlepením vláknom zo strany jazyka.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská