Ako predísť napínaniu na zvracanie u zubára?

Zodpovedané
19. jan 2020

Dobrý deň,

rada by som sa s Vami poradila, či sa dá zabrániť napínaniu na zvracanie pri vyšetrení u zubára. Mám s tým problém, a preto sa vyhýbam návšteve zubára. Rada by som si však zuby dala do poriadku.

Viem, že existuje celková anestéza či analgosedálcia, ale tomu by som sa rada vyhla.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak má pacient silný dávivý reflex, vie mu to čas strávený v zubolekárskom kresle znepríjemniť a prácu zubného lekára veľmi skomplikovať, niekedy dokonca znemožniť.

V štúdiách boli porovnávané rôzne metódy, ktorých cieľom bolo dávivý reflex efektívne utlmiť - napríklad lieky proti nevoľnosti, analgosedácia, lokálna anestézia, prírodné prípravky, psychologická príprava, akupresúra, akupunktúra, alebo laser.

Výsledky však boli nepriekazné a vyžadujú ďalšie skúmanie. Problémom je, že u každého pacienta zaberá niečo iné. Zubného lekára treba vždy vopred upozorniť, že máte problém s dávivým reflexom, aby si na vaše ošetrenie vyčlenil viac času.

Nebojte sa mu povedať, ak napríklad viete o niečom, čo vás upokojuje a zároveň odvedie vašu pozornosť od ošetrenia. Jeden náš pacient si vždy praje počúvať vážnu hudbu, konkrétne Vivaldiho 4 ročné obdobia a verte-neverte, u neho to funguje.

U iného pacienta zas funguje znecitlivenie podnebia slizničnou anestéziou vo forme spreja, prípadne podanie lokálneho anestetika.

Na vašom mieste by som vyskúšala analgosedáciu, ak ste ju ešte pri ošetrení nemali. K celkovej anestéze sa samozrejme pristupuje len výnimočne, pri extrémne silnom dávivom reflexe.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská