Ako riešiť chýbajúce ďasno po extrakcii predného zuba?

Zodpovedané
29. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Moja zubná lekárka chce chýbajúce ďasno na prednom zube po extrakcii zuba nahradiť nanesením koruniek na vedľajšie zuby.

Je to už vyše pol roka od trhania a stále sa to nezacelilo tak akoby malo.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak dobre rozumiem vášmu popisu, predpokladám, že nejde o poruchu hojenia rany po ťahaní predného zubu, ale o úbytok kosti v tomto úseku. Kosť vám v mieste chýbajúceho zubu sama od seba nedorastie, pretože sa na ňu už neprenášajú tlaky, ktoré jej rast podporujú.

Ak by ste zvažovali nahradenie chýbajúceho zubu implantátom, poraďte sa s implantológom o možnosti nadstavby (odborne augmentácie) kosti pred jeho zavedením. Samozrejme, treba si zvážiť aj faktory ako hustota kosti (či nemáte osteoporózu/osteopéniu), prítomnosť ochorenia ďasien (parodontopatie, zápal ďasien), či do akej miery udržiavate dôkladnú dentálnu hygienu (tvorba povlakov a zubného kameňa).

Vaša zubná lekárka chce podľa všetkého prekryť medzeru špeciálnym mostíkom, ktorého súčasťou okrem medzičlena (umelého zubu) je aj umelé ďasno. Výsledok je tak rýchlo dosiahnuteľný, môže byť však v porovnaní s implantátom menej estetický.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská