Ako riešiť odlomený predný zubček u 15 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
6. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom odlomeného mliečneho zuba. Dcérka má 15 mesiacov a dnes sme si všimli, že má predný rezák nerovný. Učí sa chodiť a občas spadne.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

netreba sa báť, zúbok nie je odlomený, ide len o odštiepnutie kúsočku skloviny na hrane rezáka.

U detí sa stáva často, že do niečoho tvrdého zakúsnu, klepnú si niečím o zub, spadnú alebo narazia. Ak to miesto nie je ostré, netreba nič robiť, v opačnom prípade, aby sa predišlo dráždeniu jazyka, by mal zubný lekár ostré miesto jemne zahladiť.

V súčasnej situácii s pandémiou Covid-19 to nie je možné, preto ak by sa vám hrana zdala výrazne ostrá, prípadne dcérke zraňovala jazyk či peru, jemne ju skúste zahladiť pilníkom na nechty.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská