Ako riešiť problém s voľným zhryzom zubov?

Zodpovedané
27. apr 2020

Dobrý deň,

asi pred týždňom som u seba spozorovala problémy s voľným zhryzom zubov. Mám pocit, že neviem spojiť zuby ako predtým. Mám pocit, že mám akoby posunutý chrup alebo sánku.

Je to pre mňa dosť stresujúce, lebo mám pocit, že mi zuby určite tlačia na iné. Mám pocit, že jeden zo zubov ma začína aj tým tlakom bolieť a neviem mať zrelaxovanú tvár.

Tieto pocity sa viac hrotia, keď si večer umývam zuby, respektíve manipulujem s dentálnou niťou a ústa mám viac otvorené dlhšiu chvíľku. Nič sa mi nestalo, nemala som žiadny ú.

Rovnaký čas mám aj problém s pomerne dosť stuhnutou krčnou chrbticou a medzilopatkovým svalstvom. Mám dosť stuhnutú aj ľavú časť krku.

O aký problém ide?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že u vás ide o problém, s ktorým by vám vedel pomôcť len samotný zubný lekár. Nakoľko popisujete stuhnutosť chrbtového svalstva v oblasti lopatiek a krku, v prvom rade by som navštívila fyzioterapeuta.

Najčastejšie príčiny porúch svalovo-kostrového systému vychádzajú z nesprávneho držania tela, prípadne ochabnutosti niektorých svalových skupín pri nepravidelnom (alebo žiadnom) cvičení.

Častým faktorom je aj stres. Nesprávne držanie tela vie rovnako ako na svalstvo chrbta a krku pôsobiť aj na svaly, ktoré sa upínajú na kosť sánky a jazylky, čím môže dôjsť k nesprávnemu postaveniu sánky a posunu žuvacích plôšok protiľahlých zubov, výsledkom teda je nesprávny zhryz.

Po absolvovaní vyšetrenia a prípadnej liečby u fyzioterapeuta by som, ak by problémy pretrvávali, riešila aj konzultáciu u zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská