Ako riešiť veľké množstvo kazov u 5 ročného chlapca?

Zodpovedané
10. dec 2018

Dobrý deň,

rada by som sa informovala, čo by sa mohlo skrývať za obrovským množstvom zubných kazov u 5 ročného dieťaťa.
Syn bol dojčený bol 6 mesiacov, potom sme prešli na umelé mlieko. Cumlík nikdy nemal.

Prvé zúbky mu začali rásť v 5. mesiacoch, plný chrup má od 2 rokov. Keď mal 4,5 roka, vypadli mu prvé mliečne zuby. Teraz má 4 trvalé zuby a ďalšie 2 trvalé na ceste. Aktuálne má naozaj obrovské množstvo kazov, našťastie sú zatiaľ všetky na mliečnych zúbkoch. U zubárky sme ako doma.

Bojím sa, aby nemal rovnako kazové aj trvalé zuby. Zuby mu umývam ja - jednozväzkovou kefkou, zubnou niťou a nakoniec klasicky kefkou s pastou. Večer umývame naozaj poctivo, no ráno to občas trošku odflákneme z časových dôvodov.

Pre porovnanie, môj druhý syn má 4 roky a prijíma rovnakú stravu ako starší syn. Zuby má umývané iba klasickou kefkou s pastou, má iba 1 kaz. Ten bol dojčený iba 2 mesiace, potom umelé mlieko. Od narodenia mal aj cumlík asi do 18 mesiacov.

Čo by som ešte mohla podniknúť, aby sa synovi toľko zuby nekazili?

Vopred vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

odporúčam upraviť stravovacie návyky a obmedziť príjem sladkostí, okrem cukríkov, čokolády apod. Veľmi škodlivé sú sladké detské nápoje, ale aj časté pitie čaju s medom, hlavne v noci. Po sladkom je tiež dobré, aby si syn ústa vypláchol vodou, čím zriedi obsah cukru v sline. Večer po dôkladnom očistení nech už nič neje ani nepije, v noci vôbec nie. Z toho, čo píšete, súdim, že techniku čistenia máte zvládnutú, takže lepivé bakteriálne povlaky večer zotriete.

Ďalej odporúčam dať synovi zapečatiť trvalé stoličky a črenové zuby. Poraďte sa so svojím lekárom a naplánujte pečatenie až po ich úplnom prerezaní. Pečatenie znižuje kazivosť v jamkách a ryhách stoličiek - ak sú hrbčeky vysoké a ich zvažovanie do brázd strmé, čistenie je v týchto miestach náročné. Pečatidlo zatečie do rýh a uvoľňuje fluorid, čím tiež chráni sklovinu zuba. Pečatenie však vyžaduje spoluprácu detského pacienta, aby sa materiál dobre pripojil k zubu a za krátko nevypadol. Časom sa pečatidlo opotrebuje, zhryzie, časť sa môže odlomiť - pečatený zub treba sledovať počas preventívnych prehliadok a v prípade potreby zahladiť/opraviť.

Ako posledné odporúčam používať prostriedok na remineralizáciu skloviny. Nakoľko je syn ešte malý, volila by som alternatívu k fluoridačným gélom, a síce prípravok Tooth Mousse bez obsahu fluoridov, na báze kazeín-fosfopeptidu, bielkoviny z mlieka, ktorá viaže vápnik a fosfát, nalepí sa na povrch zubu a zvyšuje tak dostupnosť týchto látok na povrchu skloviny, čím zabraňuje demineralizácii a podporuje remineralizáciu.

Látka je úplne bezpečná, pokiaľ nemá pacient alergiu na mliečne bielkoviny. Syn ju môže používať dlhodobo, vždy ráno aj večer po dôkladnom očistení zúbkov kefkou a zubnou pastou. Množstvo krému nech je vo veľkosti hrášku, rozotrite ho prstom po zuboch. Prebytky nech syn vypľuje a ústa už vodou nevyplachuje.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská