Ako sa dá nahradiť chýbajúci zub?

Zodpovedané
31. mar 2019

Dobrý deň,

mám dočasnú náhradu - protézu, ale uvažujem nad trvalejším riešením. Mala som zubný strojček. Zuby sa mi posunuli tak, že sa na dané miesto namiesto 2 zubov zmestí len jeden.

Hore mi chýba 4 a 5 na oboch stranách.

Existuje možnosť nahradenia chýbajúceho zubu, okrem transplantátov a mostíka?

Ďakujem

Dobrý deň,

okrem implantátov a klasického mostíka (obrúsenie a okorunkovanie pilierových zubov, ktoré s medzerou po chýbajúcom zube susedia) je možné zhotoviť tzv. adhezívny mostík alebo mostík na sklenenom vlákne.

Adhezívny (lepený) mostík je fixný mostík s kovovou konštrukciou, ktorý je prilepený k naleptanému povrchu skloviny pilierových zubov, prípadne zapadá do malých drážok, ale nie je potrebné pilierové zuby obrúsiť a okorunkovať.

Mostík na sklenených vláknach rovnako nahrádza chýbajúci zub bez nutnosti obrúsenia pilierových zubov. Zubný lekár prilepí na pilierové zuby pásik sklenených vláken, ktorý po vytvrdení získa pevnosť kovu, a na ňom vymodeluje zub z fotokompozitu alebo nalepí zub vyrobený v zubnom laboratóriu.

Zubný lekár vám bude vedieť odporučiť pre vás správne riešenie aj na základe posúdenia stavu zvyškových zubov a vzťahu oboch čeľustí.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská