Ako sa dá odstrániť biely fľak na zube u dvojročného chlapčeka?

Zodpovedané
29. feb 2020

Dobrý deň,

môj dvojročný synček má biely fliačik na hornej trojke. Vzhľadom na jeho alergiu na kravské mlieko nemôže používať gél Tooth Mousse. Vitamín D mu dávam. Na zúbky používa zubný gél Welleda.

Ako sa dá odstrániť biely fľak na zube?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade treba určiť, či biely fľak na sklovine vznikol až teraz a zúbok sa s ním neprerezal. Ak bol zúbok predtým bez fľaku, ide najskôr o odvápnenie skloviny v dôsledku pôsobenia kyslého bakteriálneho povlaku. Ak budete bakteriálny povlak zo zúbku pravidelne odstraňovať, fľak sa nebude zväčšovať, ani nebudú podobné fľaky pribúdať.

Ak ale budú v miestach už porušenej skloviny naďalej pôsobiť kyseliny tvorené baktériami z povlaku, biely fľak časom stmavne, čo už pokladáme za zubný kaz. Odporúčam synčekovi dôkladne zúbky čistiť ráno a večer po jedle silikónovým náprstkom alebo detskou zubnou kefkou.

Z prípravkov by som vzhľadom na vek dieťaťa neodporúčala nič s obsahom fluoridov, čomu Detský zubný gél Weleda zodpovedá, takže to je dobrá voľba. Doplnenie minerálnych látok a vitamínu D môže fľak zosvetliť, jeho úplne vymiznutie vám ale negarantujem.

Až bude synček o niečo starší, môžete požiadať zubného lekára pri preventívnej prehliadke, aby synčekovi zúbok natrel fluoridačným lakom, ktorý hneď zaschne a dieťa ho tak neprehltne (napríklad prípravok Fluor Defender je vhodný pre deti od 3 rokov).

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská