Ako sa lieči vačok na ďasne u 5 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
19. jan 2020

Dobrý deň,

môjmu 5 ročnému synovi plombovali dolnú stoličku a asi po 3 týždňoch sa mu vytvoril vačok na ďasne. Neboli ho to,nič mu z neho nevyteká. Je mäkký.

Čo s tým?

So zubármi nespolupracuje, strašne sa bojí. Zub mu plombovali v nemocnici a najprv ho omámili.

Bude potrebné mu vytiahnuť zub?

Ako sa lieči vačok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vačok, ktorý popisujete, bude s najväčšou pravdepodobnosťou fistula, teda vyústenie hromadiaceho sa hnisu, ktorý sa kosťou dostáva od koreňov daného mliečneho zúbku cestou najmenšieho odporu.

V prvom štádiu sliznicu len odtláča, čo sa prejaví ako mäkká hrčka v oblasti koreňov zubu, neskôr sa sliznica v tomto mieste stenčí až praskne a hnis vytečie. Proces sa potom viackrát opakuje, pretože zdroj baktérií je odumretá zubná dreň, hnis teda vzniká vo vnútri zubu, prípadne v okolí hrotov koreňov.

Vzhľadom na nízky vek vášho syna by bolo dobré zub v ústach ponechať. Je však potrebné ho otvoriť cez korunku, teda vyvŕtať doň dieru, ktorou bude hnis odtekať, aby sa nehromadil v zube a neprechádzal do kosti. Vŕtanie nebolí, pretože daný zub je už mŕtvy, nakoľko je však syn ťažko ošetriteľný, je možné, že ho zubný lekár bude opäť ošetrovať v analgosedácii.

Zubný lekár vám následne vysvetlí, ako zúbok čistiť, aby sa v ňom nehromadili zvyšky jedla a diera sa neupchávala. Pri správnej domácej dentálnej hygiene mu takto zúbok vydrží až do vypadnutia pri prerezávaní trvalého črenového zubu.

Ak sa však naďalej bude tvoriť na ďasne hrčka a vytekať hnis, zúbok bude najlepšie časom vytiahnuť, aby nebol stálym zdrojom infekcie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská