Ako správne čistiť zúbky 19 mesačnému dieťaťu?

Zodpovedané
16. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom čistenia zúbkov dieťaťu.

Ako správne čistiť zúbky 19 mesačnému dieťaťu?

Má sa používať aj zubná pasta?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čistenie by sa malo stať rutinou najlepšie ešte pred prerezaním zúbkov dieťaťa vždy po dojčení - jemným vytretím ústočiek vlhkou handričkou alebo gázou obtočenou okolo prsta. Po prerezaní prvého zúbka sa môže pokračovať v čistení gázou, alebo ju nahradiť silikónovým náprstkom, či mäkkou detskou kefkou. Toto už máte za sebou, ale je to veľmi dôležité preto, aby si dieťa na čistenie ústnej dutiny zvykalo od narodenia.

Mliečne zúbky by sa mali čistiť 2krát denne, po každom kŕmení je dobré nechať dieťa zapiť/vypláchnuť čistou vodou a najdôležitejšie je čistenie zúbkov pred spaním. Dieťa by ste mali motivovať, aby si zúbky čistilo samo detskou mäkkou zubnou kefkou, pričom vám má dovoliť čistenie skontrolovať a zúbky dočistiť. Na dočistenie v oblasti žuvacích plôšok stoličiek odporúčam jednozväzkovú zubnú kefku s malou hlavičkou a tvrdšími štetinkami. Pasta nie je v tomto období dôležitá, ale pokiaľ ju chcete používať, vždy len detskú a množstvo minimálne - len obtretím o detskú zubnú kefku.

Vypľúvanie pasty je u detí dôležité, preto ho postupne nacvičujte - po vyčistení zúbkov nechajte dieťa vypláchnuť si ústa vodou. Pastu s vyššou koncentráciou fluoridov môže dieťa používať až vtedy, keď sa naučí vyplachovať/vypľúvať. Pre tento vek je vhodný napr. zubný krém ToothMousse, ktorý neobsahuje fluoridy a po očistení zúbkov sa už ústa nevyplachujú. Nepoužívajte ho však pri známej alergii na mliečne bielkoviny.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská