Ako zmiernim opuch od zuba?

Zodpovedané
30. dec 2018

Dobrý deň,

pred rokom som mala veľkú bolesť predného zuba (vytiahnuté nervy, doliečené kanáliky, korunka). Po röntgene mi zubná lekárka nasadila antibiotiká. Všetko bolo ok.

Včera ma opäť začal ten zub bolieť na dotyk a opuchlo mi miesto až k nosu. Keďže mám antibiotiká doma, tak som ich začala brať a bolesť ustúpila. Opuch ešte trochu mám. Ako to riešiť? Čo to spôsobuje?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň, aj mŕtvy zub s už prečisteným koreňovým kanálikom sa môže po čase takto "ozvať". Príčin môže byť niekoľko, najčastejšie ide o vytvorenie zápalového ložiska pri hrote koreňa, koreňový kanálik mohol byť nedostatočne ošetrený, alebo preplnený. Určite je potrebné zhotoviť röntgenový snímok, na základe ktorého zubný lekár určí presnú príčinu. Koreňový kanálik je možné opätovne prečistiť a zaplniť. Antibiotiká by ste mali začať užívať až po poradení sa s vaším lekárom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská