Ako zubárka zistí, že mám v osmičkách hnis?

Zodpovedané
18. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Moja pani zubárka mi povedala, že mi treba prerezať osmičky, pretože v nich je hnis.

Ako mohla zistiť, že v nich je hnis?

Môže to spôsobiť problémy?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

predpokladám, že sa vám zapaluje vačok okolo neúplne prerezaného zubu múdrosti.

Zub je síce krytý ďasnom, ale baktérie ústnej dutiny spolu so slinou a najmä zvyškami potravy sa dostávajú pod ďasno do prázdneho priestoru okolo korunky zubu. Baktérie sa v tomto priestore množia, čím vzniká hnis, ktorý vaša zubná lekárka vidí buď voľne vytekať z miesta prerezávajúceho sa zubu, alebo prenikne na povrch po zatlačení.

Takéto komplikované prerezávanie zubov múdrosti môže sprevádzať bolesť, opuch, sťažené otváranie úst a zväčšenie lymfatických uzlín. Zápal sa môže aj rozšíriť, pričom sa pridružia celkové príznaky a teploty. Liečba je rôzna, podľa stupňa zápalu a príznakov.

V ľahších prípadoch stačí výplach vačku a rozšírenie otvoru, v stredne ťažkých je možné prekrývajúce ďasno odstrániť narezaním až odrezaním. Pri ťažkých a opakujúcich sa zápaloch je najlepšie zub múdrosti chirurgicky vytiahnuť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská