Akú hrčku to mám na jazyku?

Zodpovedané
18. jún 2020

Dobrý deň,

na jazyku sa mi pred viac ako týždňom objavila v strede jazyka biela hrčka. Je nebolestivá a mierne vypuklá, takže ju aj cítim.

O aký problém by sa mohlo jednať?

Čím by som vedela urýchliť jej hojenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže ísť o poranenie niektorej z väčších papíl jazyka (fungiformná papila), belavý povlak môže byť znakom procesu hojenia. Nateraz by som to len pozorovala a žiadnym spôsobom ďalej nedráždila, teda nestláčala ani zubami neprihrýzala.

Čo sa týka urýchlenia hojenia, môžete skúsiť ústnu vodu s obsahom chlórhexidínu do 0,12% pre zníženie obsahu baktérii v ústnej dutine.

Inak by som tomu dala čas a ak by sa nič nelepšilo, prípadne zhoršovalo, objednajte sa na kontrolu k svojmu zubnému lekárovi, ten vás v prípade potreby bude vedieť ďalej odoslať k špecialistovi.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská