Aký bude postup pri prasknutom mliečnom zube?

Zodpovedané
27. jan 2020

Dobrý večer,

moja 8 ročná dcéra má prasknutú hornú stoličku 5. Je tam rozostup medzi ďasnom a zvyškom zuba. Mala už operáciu zubov, kedy jej spredu vybrali operačne nadbytočné zuby.

Môže sa jej tlačiť trvalý zub, a preto to prasklo?

Alebo to môže mať pôvod v tých nadbytočných predných zuboch?

Vybrali jej päť zubov. Jeden rástol naspäť do nosa.

Ako sa postupuje v takom prípade?

K zubárke je už objednaná.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

rozpúšťanie koreňa druhej hornej mliečnej stoličky začína už v 7. roku života a okolo 8,5. roku je preč polovica koreňa.

Pri prasknutí akéhokoľvek zubu záleží najmä na tom, kadiaľ vedie lom a či možno niečo zo zubu zachovať. Ak sa odštiepi len malá časť, zvyšné zubné tkanivá a ošetria a zub ďalej slúži svojmu účelu.

Ak však vedie lom cez koreň, najlepšie je zúbok vytiahnuť. Príčina prasknutia zubu môže byť rôzna, záleží aj od toho, či bol jej mliečny zub po 1) zdravý, po 2) s kazom, po 3) ošetrený výplňou alebo po 4) mŕtvy a ponechaný otvorený.

Ak po 1), prasknutie je zriedkavé, ale môže k nemu dôjsť pri zahryznutí na niečo veľmi tvrdé, napr. kôstku z čerešne.

Ak po 2), kaz sa v zubovine mliečneho zubu rýchlo šíri a zubnú sklovinu doslova podmínuje, pričom neskôr príde k jej prasknutiu a zboreniu, najmä v medzizubnom priestore.

Ak po 3), výplň mohla byť previslá a nepodložená zdravým zubným tkanivom, takže sa časom tlakom vylomila.

Ak po 4), mŕtvy zub je krehký a štiepi sa, prípadne časom prerastie vnútro "ďasno" a oslabená korunka sa rozpadne.

S chirurgickým odstránením nadbytočných zubov v prednom úseku chrupu nemusí mať prasknutie stoličky nič spoločné.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská