Aký gél je vhodný na kaziace sa zúbky dvojročného dieťaťa?

Zodpovedané
26. máj 2019

Dobrý deň,

moja dcérka má 2 roky a 8 mesiacov a niečo sa jej deje s prednými zúbkami. Asi sa kazia. Ostatné zúbky vyzerajú v poriadku. Volala som zubárke, termín máme až koncom júla. Odporučila mi gél s fluoridom. Dcéra používa detskú zubnú pastu Elmex s fluoridom.

Aký gél nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vzhľadom na vek vašej dcérky a fakt, že používate detskú Elmex pastu, ktorá má podľa môjho názoru dostatočný obsah aminfluoridov, by som ako dobrú alternatívu k fluoridačnému gélu odporúčala krém ToothMousse. Je to prípravok bez fluoridov, ktorý obsahuje kazeín-fosfopeptid = bielkovinu z mlieka, ktorá viaže vápnik a fosfát, nalepí sa na povrch zubu a zvyšuje tak dostupnosť týchto látok na povrchu skloviny. Tým zabraňuje demineralizácii a podporuje remineralizáciu.

Látka je úplne bezpečná, pokiaľ nemá pacient alergiu na mliečne bielkoviny. Z tohto dôvodu ju dieťa môže používať dlhodobo, vždy po dôkladnom očistení zúbkov kefkou a zubnou pastou. Množstvo krému nech je vo veľkosti hrášku, rozotrite ho prstom po zuboch. Prebytky nech dcérka vypľuje a ústa už vodou nevyplachuje.

Elmex gelée by dieťa vo veku vašej dcérky používať nemalo, nakoľko priveľa fluoridov u malého dieťaťa môže viesť k fluoróze - zmene skloviny (biele/hnedé fľaky a ryhy) vyvíjajúcich sa zubov.

Dieťa treba tiež od začiatku učiť pri čistení zubov vypľúvanie a neprehĺtanie pasty ani vody.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská