Aký je postup zubára pri ošetrovaní kazu u 4,5 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
16. mar 2020

Dobrý deň,

môj 4,5 ročný syn má niečo tmavšie na prednom zube a predpokladám, že ide o zubný kaz. Syn má krásne zúbky, preto by som bola nerada, ak by sa mu zhoršili.

Aký je postup zubára pri ošetrovaní kazu u 4,5 ročného dieťaťa?

Stmavol mu zub preto, lebo mu už budú zúbky vypadávať?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

ak synovi stmavla, alebo zošedla celá korunka predného zúbka, zúbok pravdepodobne odumrel. U malých detí sa to často stáva v dôsledku úrazu (pád, buchnutie, silné zahryznutie do hračky a podobne). Vypadnúť by takýto mliečny zub mal až v období medzi 6. a 6,5. rokom života dieťaťa.

Odporúčam objednať syna na preventívnu prehliadku, kde zubný lekár určí, či je stmavnutie na sklovine silno držiacim farbivom z jedla, nápojov alebo doplnkov výživy (napr. železo) alebo ide už o poškodenie skloviny a teda zubný kaz. Ak ide iba o pigment, odstráni ho zubný lekár ultrazvukom a/alebo špeciálnou pastou na rotačnej zubnej kefke.

Ak ide o kaz, podľa rozsahu a stupňa spolupráce vášho syna ho zubný lekár odporučí buď len sledovať a dôkladne daný zub čistiť, alebo ho odstráni vyvŕtaním a zaplnením bielym výplňovým materiálom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská