Aký je Váš názor na mostík a koreňovú výplň?

Zodpovedané
28. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému so zubami. Mám vrchné dva a dolu jeden mostík. Čítala som, že by sa nemali robiť koreňové výplne a vyťahovanie nervov.

Mne to však zubárka urobila na všetkých zuboch, ktoré mi mali držať mostík. Vraj to nie je zdravé, lebo zuby sú už mŕtve a že sa môžu pridružiť iné zdravotné problémy.

O jeden mostík som už prišla hneď po dvoch rokoch, lebo sa mi urobil kaz. Keby som to vedela skôr, tak by som si dala radšej urobiť protézu.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že endodoncia (ošetrenie koreňových kanálikov) je rokmi osvedčená liečebná metóda pre zachovanie mŕtvych zubov v ústach, úplne zbavených infekcie z rozpadnutej a baktériami prestúpenej odumierajúcej zubnej drene.

Zub, ktorého koreňový systém bol v celom rozsahu náležite očistený a zaplnený, nepredstavuje pre telo ložisko infekcie a môže v ústnej dutine naďalej plniť svoju funkciu. Žijeme v dobe, kedy sa na internete dostanete ku kvantu nepodložených teórii a je len na vás, čomu budete veriť.

Z lekárskeho hľadiska postupovala vaša zubná lekárka správne, keď vám na mŕtve a endodonticky ošetrené zuby zhotovila protetické riešenie v podobe mostíka.

Vedzte však, že aj mŕtvy zub podlieha pri nedostatočnom odstraňovaní bakteriálneho povlaku vzniku kazu, nakoľko zubné tkanivo sa v kyslom prostredí bude vždy odvápňovať. Kaz ale nesúvisí s tým, či boli zo zubu vyberané nervy alebo nie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská