Aký máte názor na most na sklenenom vlákne?

Zodpovedané
18. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom "mostu na sklenenom vlákne". Pred cca 1,5 rokom mi zubárka spravila na hornej päťke most na sklenenom vlákne. Tento zub sa mi začal nedávno jemne kývať. Snažím sa jesť na druhej strane, aby mi nevypadol.

Medzičasom som kvôli sťahovaniu zmenila zubára. Dnes som sa bola informovať, čo sa dá v mojom prípade robiť. On tieto "mostíky na sklenenom vlákne" nerobí. Z jeho slov vyplynulo, že to veľmi neuznáva. Odporučil mi počkať až kým mi zub sám vypadne. Potom to riešiť klasickým mostíkom. To by som veľmi nechcela kvôli ostatným zubom a kvôli tomu, že podľa jeho slov by to bolo riešenie zasa len na pár rokov.

Ako druhú možnosť navrhol dať si spraviť implantát. Viem, že aj implantát je zásah do organizmu a nemusí sa vždy ujať. Spomínal možné riziko narušenia tvárových nervov.

Je možné opätovné opravenie môjho "mostu na sklenenom vlákne", aby sa nehýbal a pevne držal?

Mám si hľadať zubára, ktorý to vie spraviť?

Je niečo, čo mi môžte odporučiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

odporučila by som vám vyhľadať si zubného lekára, ktorý vie zhotovovať mostíky na sklenenom vlákne (je na to kurz), a s ním sa poradiť o vašom stave.

Bude najlepšie vedieť zhodnotiť danú situáciu, posúdiť, prečo váš súčasný mostík po 1,5 roku zlyháva a určiť, či je možná jeho úprava, teda opätovné upevnenie uvoľneného zubu, alebo je potrebné mostík prerobiť.

Pokiaľ ide len o uvoľnenú korunku, lekár ju opäť nalepí na sklenené vlákno a problém sa vyrieši.

Ak by šlo o uvoľnené vlákno, posúdi, či je možné na zuby, ktoré susedia s medzerou, upevniť nové a naň následne prilepiť danú korunku.

Váš zubný lekár sa vám snažil ponúknuť riešenia, ktoré vám vie zhotoviť a je aj možné, že by išlo o dlhodobejšie riešenie, ale zas za cenu obrusovania pilierových zubov, či chirurgického zákroku zavádzania implantátu do kosti.

Obe riešenia by tiež boli časovo a finančne náročnejšie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská