Aký máte názor na vytrhnutie zdravých zubov?

Zodpovedané
11. feb 2020

Dobrý deň,

moja 15 ročná dcéra má krivé zuby a bola na konzultácii so zubnou ortopédkou. Cez otlačky zistila, že dcére chýba hore 8 mm a dole 7 mm. Odporúča hore vytiahnuť obe štvorky, teda 14 a 24 a dole prebrúsenie bočných hrán. Tento postup sa mi zdá dosť neobvyklý.

Aký je Váš názor?

Aký postup by ste zvolili vy?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko nie som špecialista - čeľustný ortopéd, neprináleží mi odobrovať alebo odporovať plánu liečby, ktorý vaša čeľustná ortopédka navrhla.

Na druhej strane, sama som vo veku vašej dcéry bola v situácii, že mi vytiahli úplne zdravé dolné päťky (35 a 45), predný úsek zubov krásne vyrovnali, stoličky dotiahli.

Horné zuby neriešili, tie boli rovné v pravidelnom oblúku. Esteticky bol výsledok vyhovujúci, dnes však viem, že vytiahnuť črenové zuby len v sánke nebolo správne rozhodnutie, pretože protiľahlé zuby kvôli svojej anatómii už nikdy nesadli tak, ako mali. Sánka sa snažila nájsť si najvhodnejšie postavenie a časom sa mi vytvoril druhotne hlboký zhryz.

Moju osobnú skúsenosť berte prosím len ako príklad, stav chrupu vašej dcéry a môj vtedajší stav sa v žiadnom prípade nemusia zhodovať... V súčasnej dobe sa k ťahaniu zubov v rámci ortodontickej liečby pristupuje oveľa zdržanlivejšie, ako tomu bolo v minulosti.

Sú však stále situácie, kedy lekár špecialista nemôže liečiť adekvátne bez toho, aby vytvoril miesto vytiahnutím zdravých zubov. Zvážila by som ale vypočutie si názoru od iného čeľustného ortopéda.

Čo sa týka brúsenia bočných hrán, s tým by som bola obzvlášť opatrná, nakoľko sklovina sa už neobnoví, nedorastie a v mieste jej oslabenia hrozí neskôr vznik zubného kazu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská