Aký máte názor na zubný kameň u 2,5 ročného synčeka?

Zodpovedané
20. okt 2019

Dobrý deň,

môj 2,5 ročný synček má na dolných zúbkoch zubný kameň. Zúbky umývam raz za deň - na noc. Problém je v tom, že po umytí ešte vyžaduje mlieko, nakoľko ho musí piť tesne pred spaním.

Názor nášho zubára je taký, že to môže odstrániť, ale nie je to akútne. Povedal, že to nemôže spôsobiť kazenie zubov, resp. iné problémy /zápal ďasien/. Vraj to má veľa detičiek a spôsobuje to zlé Ph v ústach.

Je to naozaj tak a netreba s tým nič robiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je pravda, že zubný kameň má veľa detičiek, najčastejšie tie, ktorých rodičia majú zvýšenú tvorbu zubného kameňa, nakoľko jeho tvorba súvisí so zložením sliny, čo býva dedičné.

Zároveň platí, že ak sa u dieťaťa začne tvoriť zubný kameň už v útlom veku, jeho tvorba sa vekom zvýši.

Čo sa týka čistenia zúbkov u vášho synka, mali by ste mu ich čistiť aj ráno, zvlášť ak ho po večernom čistení ešte dojčíte.

Zubný kameň vzniká mineralizáciou bakteriálneho povlaku, ktorý ste neočistili. Samotný zubný kameň nespôsobuje vznik kazov, ale bakteriálny povlak áno.

Čo sa týka zápalu ďasien, záleží od toho, kde zubný kameň vznikne a v akom množstve, zápal nemusí vzniknúť hneď, ale zubný kameň pri ďasne ho vždy dráždi.

Odstránenie zubného kameňa vo veku vášho syna je možné s použitím ultrazvuku, ale vyžaduje synkovu spoluprácu. Ak by ho toto ošetrenie malo vystrašiť, radšej len dôkladne čistite a odložte ultrazvuk na neskôr, až bude syn starší.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská