Aký problém má môj 5 ročný syn na ďasne?

Zodpovedané
30. apr 2020

Dobrý deň,

môjmu 5 ročnému synovi sa vytvorilo niečo na ďasne. Neboli ho to, nevadí mu to. Objavila som to náhodou, samozrejme, že pôjdeme k zubárke.

O aký problém sa môže jednať?

Ďakujem

Dobrý deň,

na základe priloženej fotky predpokladám, že ide o ďasnový výbežok čiastočne prekrývajúci žuvaciu plôšku prvej trvalej stoličky, ktorá sa synovi prerezáva. Až sa zub úplne prereže a korunka zubu dosiahne svoju plnú výšku, ďasno ustúpi dozadu a stiahne sa ku krčku zuba.

Ďasno nepôsobí zapálene, ide však o miesto, ktoré môže synkovi spôsobovať problémy - buď tým, že si ďasno podráždi pri žuvaní potravy alebo sa mu čiastočky jedla dostanú pod neho.

Na zube sa ďalej tvorí bakteriálny povlak, ktorý je potrebné dôkladne z jamiek a rýh odstraňovať, aby v nich nevznikol kaz, ďasno však čistenie zubu komplikuje.

Odporúčam čistiť zub s jednozväzkovou kefkou s malou hlavičkou, ktorej štetinkami sa k jamkám a ryhám ľahšie dostanete.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská