Bodka na ďasne 11 mesačného syna

Zodpovedané
27. nov 2018

Dobrý deň,

môj 11 mesačný syn má asi 4 mesiace na ďasne v mieste budúceho pravého dolného očného zuba tvrdú bielu vypuklú bodku o priemere cca milimeter. Ďasno má červené a pripuchnuté.
Najskôr som si myslela, že sa mu prerezáva zub. Medzičasom mu vyšli horné rezáky, spodné jednotky má už dlho. Teraz sa mu tlačia spodné dvojky.

Ako mám riešiť tento problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

mliečne očné zuby sa štandardne prerezávajú až v období 16.-20. mesiaca. Môže sa stať, že už vidíte a hmatáte v ústočkách vrcholček mliečnej trojky, keďže nad zúbkom nie je kostný kryt, no koreň mliečneho zuba ešte nedosiahol požadovanú dĺžku, preto sa zatiaľ nebude korunka viac posúvať do ústnej dutiny.

Pred prerezaním mliečnej trojky by sa mali prerezať mliečne jednotky, dvojky aj štvorky. Ak by opuch a začervenanie pretrvávalo, nezaškodí ísť so synčekom na kontrolu k zubnému lekárovi.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská