Bol postup stomatológa správny?

Zodpovedané
18. jún 2020

Dobrý deň,

12.6.2020 som so 7 ročným synom bola u zubára, pretože ho bolel horný zub. Zubárka mu ho vŕtala a následne dala cement. Všetko bolo ok, ale 16.6.2020 mu opuchlo celé líce.

Tak sme išli znova. Pravdepodobne mu cement vybrala a nechala mliečny zub otvorený.

Bol jej postup správny?

Nemala zub vytrhnúť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zubná lekárka nechala mliečny zúbok otvorený, aby hnis z ložiska infekcie mal kadiaľ vytekať a preto by malo líce začať odpúchať.

Hnis pochádza z infekcia v odumretom zube, teda jeho koreňovou systéme, pričom baktérie (ktoré ho vytvárajú) sa šíria cez otvory v hrotoch koreňov do kosti a odtiaľ cestou najmenšieho odporu pod sliznicu. Buď sa vytvorí výtok hnisu cez ďasno (malá hrčka na ďasne, čo sa nazýva fistula) alebo sa zápal šíri ďalej do okolia a vznikne opuch.

Pri výraznom opuchu, zvýšenej teplote a bolesti sa zvyknú predpisovať antibiotiká, ak stav nie je natoľko vážny, nemusia sa predpísať. Zúbok synovi pravidelne čistíte, aby sa mu ponechaný otvor neupchal, inak opuch môže pretrvávať.

Na čistenie sa najlepšie používa medzizubná kefka, prípadne preplach vodou v injekčnej striekačke so zastrihnutou tupou ihlou. Takto otvorený mliečny zúbok drží miesto pre svojho trvalého nástupcu a môže pri správnej hygiene zostať v ústach až do vypadnutia.

Ak by sa stav však komplikoval a fistula či opuch sa opakovali, tak odporúčam zúbok ako zdroj infekcie vytiahnuť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská