Bolesť pod korunkou a neskorý termín u zubára. Čo mám robiť?

Zodpovedané
17. mar 2019

Dobrý deň,

na zube mám urobenú korunku. Zub a aj ďasno okolo ma bolí. Korunka má už 5 rokov a podľa zubára ju treba vymeniť. Termín mi dal až v auguste, skôr vraj nemôže, lebo je to "nadlho".

Čo sa dá v tomto prípade robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

5 rokov mi nepríde ako dlhá doba, a preto predpokladám, že "vek" korunky nie je dôvodom na jej výmenu. Ak bola korunka osadená na živý zub a netesní, môžete reagovať na studené podnety (odhalená zubovina) alebo sa na krčku zuba môže tvoriť kaz, pričom budete reagovať na sladké.

Tiež môže okraj korunky dráždiť ďasno, môže sa v danom mieste hromadiť bakteriálny povlak, prípadne tvrdé zubné povlaky (zubný kameň), pričom vzniká zápal ďasna. Ak pociťujete pulzujúcu bolesť na studené/teplé, zub odumiera a bude potrebné ošetrenie koreňových kanálikov.

Ak bola korunka osadená na mŕtvy zub, môžu byť práve koreňové kanáliky nedostatočne ošetrené a budete si ich musieť dať opäť prečistiť. Ak zápal postúpil cez hrot koreňa do okolitého tkaniva, zub môže byť bolestivý pri zahryznutí.

Nakoľko nepíšete, aký typ bolestí máte a na aké podnety, nie je možné určiť príčinu bolesti ani poradiť, ako postupovať.

V každom prípade, pri pretrvávajúcej bolesti nečakajte na termín o 5 mesiacov a domáhajte sa skoršieho termínu u svojho zubného lekára, prípadne zvážte návštevu iného zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská