Bolesť rastúcej dolnej sedmičky

Zodpovedané
3. feb 2019

Dobrý večer,

môjmu 11 ročnému synovi rastie pravá dolná sedmička. Nerastie mu hore z ďasna, ale z boku smerom k lícu. Dnes ho to aj bolí.

Ako mu môžem pomôcť? Dá sa presmerovať cesta zubu, aby išiel správnym smerom?

Na konzultácii ohľadom strojčeka sme boli ešte predtým ako mu začal zub rásť. Máme prísť až keď budú vyrastené všetky štyri sedmičky.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

smer rastu zuba je daný uložením a orientáciou zubného zárodku v kosti, pričom korunku zuba "vytláča" z ďasna rastúci koreň zuba.

Stav, ktorý popisujete, je častejší pri dolnej osmičke - zube múdrosti a tiež pri horných očných zuboch. Pri sedmičkách je zriedkavý. Odporúčam ísť sa s čeľustným ortopédom poradiť ohľadom momentálnej situácie, či by sa už v štádiu prerezávania nedala korunka podchytiť a ťahať správnym smerom.

Teoreticky by sa mohlo začať vyberateľným zubným strojčekom s pružinou a neskôr zaviesť do kosti čeľuste malú skrutku, na ktorú sa uchytí elastické vlákno/gumička, ktorá bude korunku zuba ťahať do zvislej polohy.

Viac vám žiaľ nepomôžem, nakoľko plán liečby je plne v kompetencií špecialistu - čeľustného ortopéda. Ten zhodnotí pozíciu zuba, sklon, smer rastu, stav kosti a susedného zubu na základe röntgenového snímku a rozhodne o liečbe aj jej priebehu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská