Bolesť zuba ako pred zákrokom. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
31. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Vo štvrtok som bola u zubára s bolesťou pravej strany tváre. Doktor mi predpísal antibiotika Dalacin C a lieky na bolesť Diclofcenac duo. Lieky na nejaký čas zabrali, ale bolesť sa vrátila. Tak som išla hneď ako ma začala bolieť tá istá strana k doktorovi, lebo ma bolela z toho aj hlava. Poslal ma na OPG chrupu, lebo nič nevidel.

Panoramatický röntgen (OPG) ukázal hlboký kaz pod starou plombou. Konkrétny zub ma nebolel ani na poklep a ani na podnet studeného. Následne zub vyvŕtal do hĺbky, vybral nervy a dal náhradnú bielu výplň.

Problém je, že ma bolí celá strana ako pred zákrokom. Bolesť je niekedy dosť silná a musím si dať lieky na bolesť. Po lieku to prejde asi na 4 hodiny. Na skus to mám citlivé, na studené nereaguje necítim bolesť.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

reakcia zubu na studené a teplé podnety by po prvotnom otvorení koreňového systému a vybratí zapálenej alebo rozpadnutej zubnej drene (prvý krok endodoncie = ošetrenia koreňových kanálikov) už nemala nastať, ak sa tak stane, môže ísť o reakciu kvôli ponechaniu časti zubnej drene, najčastejšie pri nenájdení posledného koreňového kanálika.

Ak sa baktérie dostali cez koreňový kanálik až za hrot koreňa do zubného lôžka, zápal sa v tomto mieste drží a prestupuje kosťou, čo môžete pociťovať pri zahryznutí, ale aj pri poklepaní na zub v dlhej osi.

Po ošetrení koreňovými nástrojmi je toto miesto často rozdráždené a pár dní pomaly ustáva takzvaná pooperačná bolesť. Do systému koreňových kanálikov dáva zubný lekár dezinfekčnú pastu a dieru v zube uzavrie dočasnou výplňou. Tá je z materiálu, ktorý sa dá v prípade, že vám po ošetrení bolesti zosilnejú, rozdrobiť a vyškrabať, čím koreňový systém opäť otvoríte a pulzovanie alebo tlaky ustanú.

S otvoreným zubom sa však treba čo najskôr dostaviť k zubnému lekárovi, aby v ošetrení pokračoval. Antibiotiká doberte celé podľa rád zubného lekára. Treba vylúčiť aj možnosť bolesti hlavy z inej, so zubami nesúvisiacej, príčiny - napríklad prínosové dutiny, prechladnutie v prievane, zápal trojklanného alebo tvárového nervu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská