Bolí ma predná osmička. Musím ísť na stomatochirurgiu?

Zodpovedané
21. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Bolí ma horná osmička, mám odlomenú prednú stenu.

Musím ísť na stomatochirurgiu, alebo mi to ošetrí môj zubár?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od stupňa prerezania daného zubu múdrosti, ako aj jeho umiestnenia a tiež polohy koreňov voči prínosovej dutine. Odporúčam ohlásiť sa telefonicky svojmu zubnému lekárovi a pre bolesť sa objednať ako urgentný stav na vyšetrenie.

Zubný lekár vás náležite vyšetrí a zhotoví vám (alebo vás pošle na röntgenologické pracovisko, kde vám zhotovia) panoramatickú röntgenovú snímku, takzvané OPG. Váš zubný lekár najlepšie posúdi, či je možné daný zub múdrosti uchytiť do extrakčných kliešťov/uvoľniť z kostného lôžka extrakčnou pákou, alebo bude potrebné ďasno narezať, odklopiť a časť kosti odvŕtať.

Vtedy vás na základe výmenného lístka spolu s OPG odošle na stomatochirurgia. Zubný lekár na základe OPG tiež posúdi, či korene zubu múdrosti neprechádzajú do prínosovej dutiny. To by po vytiahnutí zubu spôsobilo komunikáciu medzi prínosovou dutinou a ústnou dutinou - nie je to síce častá komplikácia, ale ak sa udeje, pacient býva znovu odoslaný k stomatochirurgovi.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská