Budú mať zuby miesto pre rast, keď sa medzery pozužujú?

Zodpovedané
31. mar 2019

Dobrý deň,

môjmu takmer 6 ročnèmu synovi zubná leķárka musela nechať otvorený zub. Vždy, keď ho uzavrela, tak sa mu spravil hnisavý vačok. Dnes som si posvietila baterkou, ked som mu dočisťovala zuby a všimla som si, že v tej diere má vrastené ďasno.

Bude treba zub vytrhnúť?

Čìtala som, že sa to odstraňuje elektrickým nožom. Aj keby zub uzavreli, asi by sa znovu vytvoril vačok.

Ak sa zub vytrhne, nebude problèm pri raste trvácnych zubov?

Budú mať miesto pre rast, keď sa medzery pozužujú?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ ide o mliečnu stoličku a syn nepopisuje citlivosť alebo bolesť pri jedení/žuvaní, nechala by som daný zub tak.

Ak by mal syn bolesti alebo by vrastené mäkké tkanivo krvácalo, vaša zubná lekárka mu zub vytiahne. Medzeru možno zachovať fixným medzerníkom, aby sa zabránilo strate miesta a vystupovaniu protiľahlých zubov do medzery. Medzerník tiež prispieva k obnoveniu žuvacích síl a prenosu stimulačných tlakov na kosť alveolárneho výbežku.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská