Celý život mám strach zo zubára. Existuje nejaký liek, ktorý mi pomôže?

Zodpovedané
29. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Celý život mám strach zo zubára a trpím kvôli bolesti zubov. Teraz mám napuchnutú tvár a ťažko otváram ústa. Bojím sa, aby som nemala siný zápal ďasien.

Mám strach ísť k zubárovi a mám strach o zdravie. Keby existovala možnosť, že ma uspí, tak hneď to beriem. Ale finančne na to nemám.

Aký liek mi môže pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

skúste si definovať, z čoho konkrétne v spojitosti s návštevou zubného lekára máte strach. Ak máte strach zo zvuku zubnej vŕtačky, požiadajte svojho zubného lekára, či počas ošetrenia môžete počúvať hudbu z mp3 prehrávača/discmana a dajte si do uší sluchátka. Štuple do uší nepomôžu, lebo budete zvuk vnímať otrasmi cez kosť. Ak máte strach z bolesti, priplaťte si lokálnu anestéziu na znecitlivenie daného zubu, prípadne skupiny zubov a ošetrenie absolvujete bezbolestne.

Ďalšou možnosťou je analgosedácia, napríklad s použitím rajského plynu, ktorý na krátku dobu pozmení stav vášho vedomia a navodí pocit relaxácie. Ak je potrebné ošetriť viaceré zuby naraz, bolo by pre vás vhodné ošetrenie v celkovej anestéze, teda narkóze, ale to vyžaduje interné predoperačné vyšetrenie a je tiež (ako píšete) finančne náročné.

Odporúčam otvorene sa o strachu pozhovárať s vašim zubným lekárom počas preventívnej prehliadky a dohodnúť sa s ním na prispôsobení liečebného plánu. Pre iné možnosti odstránenia strachu by bolo dobré konzultovať klinického psychológa.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská