Červenohnedé škvny na zúbkoch u 22 mesačného dievčatka

Zodpovedané
31. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 22 mesačnej dcérky, ktorá má na predných vrchných štyroch zúbkoch malé červenohnedé škrvny tesne pod ďasienkami. Zúbky umývame. Objavilo sa to cca pred mesiacom. I napriek tomu, že sa snažíme viac vyčistiť, má o jednu škvrnku viacej. Čo to môže byť? Má už 20 zúbkov. Detskou zubnou pastou zatiaľ nečistíme, keďže z každej pasty dcérku nadrapuje na vracanie a potom nechce čistiť.

Potrebujeme navštíviť zubára?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

začnem od konca – pastu by malo dieťa začať používať až keď je schopné ju vypľúvať, preto môžete začať s jej použitím tak, že ju o zubnú kefku len obtriete a budete s dcérkou nacvičovať vyplachovanie úst vodou a vypľúvanie vody, pričom dcérka si bude pomaly zvykať na chuť pasty a penu. Príčinou škvrniek, ktoré popisujete, môžu byť jedlá alebo nápoje s vyšším obsahom pigmentov, často zelenina, ovocie alebo čaj. Pomôže, ak si dieťa po jedle/pití ešte vypláchne ústa čistou vodou. Blízko ďasna sa môže udržiavať aj nedočistený, silno držiaci povlak, ktorý je ťažko odstrániť mäkkou detskou kefkou. Keď dcérke zúbky dočisťujete, skúste použiť jednozväzkovú kefku, má malú hlavičku a o niečo tvrdšie štetinky, čím lepšie a detailnejšie odstránite povlaky. Ak by sa vám zdalo, že sa škvrnky nedajú ani takouto jednozväzkovou kefkou odstrániť, môže ísť o odvápnenie alebo začínajúce kazy pri krčkoch zubov, tzv. medové kazy – vtedy radím navštíviť zubného lekára a poradiť sa s ním o ďalšom postupe.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská