Čo mám robiť, keď ma pobolieva korunka na mŕtvom zube?

Zodpovedané
9. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mŕtveho zuba. Korunku mám na ňom 8 rokov a vôbec ma nebolel. Teraz ma štvrtý deň pobolieva.

O aký problém môže ísť?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ide o zub, ktorý bol v minulosti adekvátne endodoticky ošetrený (boli mu správne prečistené a vyplnené koreňové kanaliky) a 8 rokov nejavil žiadne príznaky, zvažovala by som v prvom rade bolesť zo strany ďasna alebo závesného aparátu.

Na okraji korunky sa mohol nepozorovane tvoriť mineralizovaný bakteriálny povlak (zubný kameň), čo spôsobilo zápal ďasna alebo medzizubnej papily, ďalej mohlo dôjsť aj k narušeniu závesného aparátu zubu, napríklad sa mohol vytvoriť parodontálny vačok (odpojenie koreňa zubu od tkaniva ďasna až od kostného lôžka). V týchto prípadoch by ste mali reagovať na bočný poklep na zub. Môže ísť tiež o splanutie infekcie v kosti v oblasti koreňov, vtedy reagujete skor na záhryz alebo poklep v dlhej osi zuba.

Nepopisujete, aký typ bolesti pociťujete, jej trvanie, intenzitu, čo ju vyvoláva. Bez týchto údajov si nedovolím hádať, v čom môže problém spočívať.

Odporúčam ozvať sa telefonicky vášmu zubnému lekárovi, ktorý počas pandémie Covid-19 berie len urgentné stavy, ale počas ordinačných hodín má byť svojim pacientom k dispozícii a poskytovať telefonické konzultácie. Problém mu podrobne popíšte. Kým nie sú bolesti silné, návšteve zubnej ambulancie sa vyvarujte.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská