Čo mi pomôže na veľmi tenkú zubnú sklovinu?

Zodpovedané
13. apr 2020

Dobrý deň.

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V spodnej časti 4 predných zubov mám veľmi tenkú zubnú sklovinu, resp. sklovina je priehľadná.

Existuje na to riešenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

priehľadnosť skloviny nie je problém, je to jej prirodzená vlastnosť. Napríklad rezné hrany 4 predných zubov (rezákov) sú po prerezaní priehľadné, časom táto priehľadná časť zmizne opotrebovaním sa pri jedení, ale aj vzájomným dotykom zubov.

Stenčenie skloviny sa zväčša prejavuje presne naopak a síce, že zub sa javí žltší, lebo zubovina ako základný stavebný materiál zubu je žltasto-šedastá kosť a práve vrstva skloviny dáva zubu belavú farbu. Treba rozlíšiť, či je váš problém čisto estetický, alebo máte aj iné príznaky, ako je napríklad zvýšená citlivosť či bolestivosť na studené.

Ak ide o estetickú záležitosť, sklovinu viete posilniť remineralizačnými krémami a gélmi, ktoré kúpite v lekárni. Zabezpečíte nimi dostatočnú odolnosť skloviny voči pôsobeniu kyslosti v ústnej dutine.

Ak však silno reagujete na studené (napr. pitie vody, či vdýchnutie vzduchu), tento stav riešte so svojim zubným lekárom, ktorý vám vie sklovinu posilniť a odhalené chodbičky v zubovine upchať špeciálnymi lakmi, alebo zuby dostavať kompozitnými výplňami či keramickými fazetami.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská