Čo mi pomôže proti krvácaniu ďasien?

Zodpovedané
6. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému s ďasnami. Som po potrate v 16. týždni. Asi 2 dni dozadu mi začali akoby krvácať ďasná. Začala som si ústa vyplachovať ústnou vodou Parodontax a roztokom zo soli.

V tomto chladnejšom počasí mám pocit, že je to citlivé stále. Keď sa vrátim z vonku, už ma to nebolí. Mám pocit akoby som mala na jednej strane ďasno spadnuté trošku na zub, a to cítim citlivo.

Čo mi pomôže na ďasná?

Ďakujem za skorú odpoveď

Dobrý deň,

Pri hormonálnych zmenách sa zhoršujú problémy s ďasnami, v ojedinelých prípadoch môžu ďasná viac krvácať alebo opúchať. Je preto rozumné v tomto období absolvovať preventívnu prehliadku aj dentálnu hygienu.

Okrem Parodontaxu a soľného roztoku môžete skúsiť aj Curasept ADS 212 (0,12 % chlorhexidín). Dodržiavajte zásady správneho čistenia zubov a určite nezabudnite na čistenie medzizubných priestorov niťou a/alebo medzizubnými kefkami. Predpokladom pre vznik zápalu ďasien je najčastejšie tvorba a pretrvávanie zubného kameňa na viditeľnej časti korunky a pod ďasnom, preto by som v prvom rade odporúčala absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu, kde vám dentálna hygienička odstráni tvrdé zubné povlaky.

Citlivosť v chladnom počasí môžu spôsobovať aj odhalené krčky zubov, kedy došlo používaním tvrdej zubnej kefky/prílišným tlakom/horizontálnym pohybom zubnej kefky pri čistení, k odstránenie tenkej vrstvy skloviny v oblasti krčku zuba, prípadne k podráždeniu ďasna.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská