Čo mi pomôže zmierniť, resp. odstrániť zápach z úst?

Zodpovedané
29. nov 2018

Dobrý deň,

prosím o pomoc pri riešení môjho problému. Trápi ma zápach z úst. Zuby si čistím jednozväzkovou kefkou. Na zubnú hygienu chodím 2x ročne a aj na prehliadku. Mám trochu zapálené ďasná. V máji mi robili rtg zubov a bol v poriadku.

Bývame v zahraničí, ale vždy, keď sme na Slovensku, idem k zubárke.

Čo mi pomôže zmierniť, resp. odstrániť zápach z úst?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak chodievate pravidelne na odstraňovanie tvrdých zubných povlakov a zároveň si zuby čistíte správnou technikou (kefka nestačí, ani ak je jednozväzková - VŽDY treba vyčistiť aj medzizubný priestor medzizubnou kefkou a/alebo niťou).

Zápal ďasien u vás pravdepodobne pretrváva v dôsledku zvýšeného množstva baktérií, ktoré okrem iného tvoria páchnuce plyny (sírovodík, indol a skatol), ktoré môžete vnímať v podobe zápachu z úst. Okrem už spomínaných medzizubných priestorov sa baktérie a rozkladajúce sa zvyšky jedla zdržiavajú aj pod prečnievajúcimi plombami (nechajte si ich zabrúsiť/prerobiť) a protetickými prácami, napr. medzičlenmi mostíkov, ktoré je treba čistiť špeciálnymi plstenými niťami superfloss.

Povlaky sa môžu držať aj na jazyku, pokiaľ je povlak viditeľný, jemne ho zotrite škrabkou na jazyk. V zriedkavých prípadoch môže byť zápach z úst spôsobený inými ochoreniami, napr. pažeráka, žalúdka alebo aj pľúc. Myslite tiež na dostatočný pitný režim, vyschnuté sliznice a zaschnutá slina tiež zapáchajú. Na zníženie celkového množstva baktérii v ústach skúste používať antibakteriálnu ústnu vodu (s obsahom chlorhexidínu).

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská