Čo môžem používať preventívne proti zubnému kameňu?

Zodpovedané
12. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému, ktorým je zubný kameň. Na zuboch mám až čierne fľaky.

Ako ich odstránim?

Čo môžem používať preventívne proti zubnému kameňu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zubný kameň je mineralizovaný bakteriálny zubný povlak, vzniká teda ukladaním slinných minerálov do najmenej 48 hodín neodstránenej vrstvičky zvyškov potravy, slín a baktérií ústnej dutiny, ktorá sa lepí na povrch zubov.

Nakoľko si zvykneme zuby čistiť 2x denne práve kvôli mechanickému zotretiu tejto vrstvičky, vznik zubného kameňa poukazuje na to, že to nerobíme dostatočne dôkladne.

Prvotnou prevenciou vzniku zubného kameňa je preto zdokonaliť techniku čistenia zubov, s čím vám vie najlepšie pomôcť zubný lekár alebo dentálna hygienička. Na povrch zubov sa pri nesprávnej domácej dentálnej hygiene okrem zubného kameňa viažu aj pigmenty z jedál a nápojov.

Silnými farbičmi sú najmä čaj, káva, červené víno a u fajčiarov tabak. Takého farebné škvrny sa zväčša nedajú odstrániť doma, ani s použitím bieliacich pást.

Pre ich odstránenie, rovnako ako pre odstránenie zubného kameňa, máte aspoň raz do roka absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská