Čo nám odporúčate, keď 11 mesačné dieťa cez deň škrípe zubami?

Zodpovedané
31. mar 2020

Dobrý deň,

moja 11 mesačná dcéra cez deň škrípe zubami a to má len 5 zubov. 3 horné sa jej prerezali v priebehu mesiaca a teraz sa ešte prerezáva pravá horná jednotka.

Zdá sa mi, že dolnú ľavú jednotku a hornú ľavú dvojku má trochu zhryzenú do strany. A aj horná ľavá jednotka, z ktorej trčí len kúsok je akoby belšej farby z jednej strany.

Čo to spôsobuje?

Je to potrebné riešiť?

Zdá sa mi, že horná pravá dvojka nie je v rovnakom postavení ako pravá. Zatiaľ papá len mixované jedlo, nechce hrýzť kúsky jedla. Zuby si nechá umyť len navlhčenou gázou. Silikónovú kefku odmieta.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho, čo píšete, nejde o typické škrípanie zubov (bruxizmus) u detí v noci, vo fázach hlbokého spánku a/alebo pri strese (napríklad hnev, napätie, obavy z novej situácie ako je nástup do školy, narodenie súrodenca, a podobne).

Príčinou u takto malých detí môže byť skôr nesprávny zhryz, teda stav, kedy horné a dolné zuby do seba nezapadajú, čo je vzhľadom na počet zubov úplne jasné, dcérka ešte nemá vytvorené oporné zóny stoličkami.

Skôr si myslím, že len skúša zúbkami o seba trieť, odporúčam dať jej nejaké gumené hryzátko a iné hračky, ktoré môže ohrýzať, čo jej tiež pomôže s prerezávaním.

Farbu a ani tvar zubov by som neriešila, kým nie sú plne prerezané. Ich postavenie už vôbec nie. To sa bude ešte vývinom čeľusti a prerezávaním ostatných zubov meniť. Kým sa nezačnú prerezávať stoličky, vlhká gáza je na čistenie dostatočná.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská