Čo neprepláca poisťovňa, ak som vynechala preventívnu prehliadku?

Zodpovedané
14. júl 2019

Dobrý deň,

som onkologická pacientka a navštívila som veľa lekárov na ORL, kým mi prišli na to, že môj problém s dutinami ( chronický zápal dutín ) mi spôsobujú 3 zarastené nevytiahnuté korene zubov, ktoré sú pod umelými korunkami. Teraz ma lekár z ORL po snímke z CT poslal na stomatologické vyšetrenie, že si to mám dať zoperovať.

Chcela by som sa spýtať, či si budem musieť teraz u stomatológa a stomatochirurga všetko platiť sama nakoľko som minulý rok vynechala preventívnu prehliadku.

Čo neprepláca poisťovňa, ak som vynechala preventívnu prehliadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste v uplynulom roku neabsolvovali preventívnu prehliadku u zubného lekára, v tomto roku vám poisťovňa na chirurgický zákrok ani iné stomatologické zákroky nutné pri vami popisovanom ošetrení (napríklad sňatie mostíka a jeho opätovné nasadenie) neprispeje.

Záleží od vás a samozrejme na zhodnotení vášho stavu lekármi z ORL, či je možné zákrok odložiť na budúci rok, alebo je nevyhnutné riešiť váš stav čo možno najskôr.

Odporúčam objednať sa k vášmu zubnému lekárovi na preventívnu prehliadku (aby ste ju v tomto roku mali) a poradiť sa s ním o postupe ošetrenia a celkovej cene.

Každý poskytovateľ zdravotnej starostlivosti má svoj vlastný cenník a tiež každá poisťovňa prispieva na výkony v inej sume.

Váš zubný lekár vám bude vedieť stanoviť cenu za ošetrenie bez poisťovne aj s čiastočnou úhradou od poisťovne (ak by sa zákrok odložil) a vy sa budete môcť rozhodnúť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská