Čo pomôže 8 ročnému chlapcovi, keď ho bolia zuby?

Zodpovedané
30. sep 2019

Dobrý večer,

8 ročnému synovi rastú pod 5kami a 6tkami nové zuby.

Čo by som mu mohla dať na bolesť?

Bude ich musieť zubár vytrhnúť?

Rastie to tak na obidvoch stranách aj hore aj dole. Dvojky mu vypadli minulý rok na jeseň. Jedna horko-ťažko teraz ide a druhá nič.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý večer,

predpokladám, že máte na mysli rast trvalých črenových zubov pod mliečnymi stoličkami, ide teda o 4. a 5. zub.

Trochu mi to nesedí vzhľadom na vek vášho syna a fakt, že dvojky sa mu omeškávajú, v tomto období by mal mať rozpustenú asi polovicu koreňov mliečnych stoličiek, ale vypadnúť by mu mali až medzi 9,5. a 10,5. rokom života.

Pokiaľ sa mliečne zuby už výrazne kývajú, ich korene sú dostatočne rozpustené a synka môže pobolievať, keď sa ostré okraje zvyšku mliečneho zubu zapichávajú do ďasna. V takom prípade odporúčam mliečne zuby nechať vytiahnuť u zubného lekára s použitím slizničnej anestézie, zubný lekár mu túto oblasť postrieka sprejom, ktorý znecitlivie ďasno, na ktorom je zvyšok zubu ešte uchytený. Vytiahnutie mliečnych zubov tak bude bezbolestné, bude len trochu krvi.

Zuby odporúčam vytiahnuť aj ak sú výrazne pokazené, aby sa prerezávajúci trvalý zub "nenakazil" od mliečneho. Zbytočne by som synovi lieky proti bolesti kvôli mliečnym zubom nedávala.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská