Čo pomôže na bolesť zubu týždeň po jeho vytrhnutí?

Zodpovedané
7. apr 2019

Dobrý deň,

týždeň po vytrhnutí zubu stále cítim bolesť.

Čo mi pomôže?

Ďakujem

Dobrý deň,

vytiahnutie zuba vyvolá bolesti v danej oblasti na približne 4 až 7 dní, pričom najintenzívnejšie sú v deň chirurgického zákroku, a neskôr intenzita klesá.

Ak máte pocit, že sa bolesť stupňuje alebo neklesá ani na 4. deň po zákroku, alebo ak máte teploty prevyšujúce 37,5 °C, ktoré trvajú dlhšie ako dva dni, prípadne ste spozorovali zapáchajúci výtok z rany po vytiahnutom zube, obráťte sa na svojho zubného lekára.

Mohlo sa u vás vytvoriť suché lôžko (odborne alveolitis sicca), čo je zápalový stav, kedy sa v rane po ťahaní zuba nevytvorí krvná zrazenina (alebo sa rozpadne), proces hojenia sa tak preruší a steny lôžka sa infikujú baktériami. Takúto infikovanú ranu treba ošetriť - základom je kontrola, či v rane nezostali zvyšky koreňov, rana sa po znecitlivení opäť rozkrváca, príp. vypláchne peroxidom vodíka, niektorí zubní lekári do rany zavádzajú drén (gázu namočenú v špeciálnom roztoku), dezinfekčnú pastu alebo ošetrujú ranu iným spôsobom, napr. s použitím ozónu.

Antibiotiká sa predpisujú štandardne pri teplotách a opuchoch. Pri silných bolestiach sa podávajú analgetiká.

Počas hojenia treba dodržiavať pokyny vášho zubného lekára, zuby čistiť (ale jemne), nekonzumovať mliečne a sypké jedlá, nevycuciavať ranu, nesnažiť sa ju silno preplachovať vodou ani dezinfekčným prípravkom, jemne vyplachovať ústa bylinkovým odvarom. Pri správnom ošetrovaní by malo suché lôžko a bolesti vymiznúť do cca týždňa.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská