Čo znamená granulomatózne tkanivo na ďasne?

Zodpovedané
29. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už 1,5 roka mám medzi 21. a 22. zubom zapálené ďasno. Raz ho mám v poriadku a vylieči sa mi, potom sa znova zapáli. Moja zubárka mi tam dava takú gázu s nejakým liečivom.Potom mi ďasno trochu odpuchne a nie je až také červené, ale po mesiaci zase to isté.

Zubárka hovorila, že mám na ďasne granulomatózne tkanivo.

Čo to znamená?

Dá sa zapálené ďasno vyrezať?

Ďakujem

Dobrý deň,

granulóm na ďasne je možné odstrániť chirurgicky v lokálnej anestézií.

Z vášho popisu stavu mi skôr vyplýva, že máte medzi danými zubami parodontálny vačok, ktorý vám vaša zubná lekárka preliečuje zavedením drénu s liečivým roztokom.

Parodontálny vačok vzniká prestupom baktérii medzi zub a ďasno a ďalej do závesného aparátu zubu, pričom zápal spôsobuje uvoľnenie závesného aparátu a postupné rozpúšťanie kosti, čím sa vačok naďalej prehlbuje.

K zápalu výrazne prispieva aj tvorba tvrdých zubných povlakov (zubného kameňa) pod ďasnom. V prvom rade odporúčam absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu na odstránenie týchto tvrdých povlakov.

Ďalej odporúčam používať ústnu vodu s obsahom chlorhexidínu 0,12%, ktorý zníži množstvo baktérii v dutine ústnej.

Ak by sa vám naďalej opakoval zápalový prejav, odporúčam nechať sa vašou zubnou lekárkou odoslať k špecialistovi - parodontológovi, ktorý môže na základe celkového vyšetrenia a posúdenia stavu ďalej pristúpiť k liečbe antibiotikami, laserom alebo k chirurgickej liečbe.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská