Cysta na zube s korunkou. Je ešte šanca, že sa tento zub zachráni?

Zodpovedané
8. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Bolel ma zub, tak mi zubár urobil RTG. Mám cystu pod zubom. Zubár na objednal na vyplnenie kanálikov toho zuba.

Na RTG snímku vidieť, že mám vačok pod stoličku, na ktorej mám korunku. K tomuto zubu sa mi ešte nevyjadroval, lebo teraz ide riešiť zub, ktorý ma bolí s cystou. .

Na internete bolo písané, že ak je už na zube korunka a pod zubom cysta, tak sa zub s korunkou už iba vytrhne. Tento zub ma ani neboli.

Je ešte šanca zachrániť ho?

Ďakujem

Dobrý deň,

v zásade platí, že nie všetko, čo je písané na internete je pravda a tiež to, čo platí u jedného pacienta, nemusí platiť u iného. Teraz si trošku povedzme o tom, čo je to odontogénna (od zubu pochádzajúca) cysta.

Ide o útvar, ktorú vzniká z buniek zubu, môže rásť pomaly bez toho, aby sa prejavili príznaky alebo sa môže časom dostaviť opuch či bolesť (v prípade infekcie). V kosti sa prejaví ako dutina vyplnená tekutým/mazovým obsahom, na okraji kosti je vrstva buniek (výstelka), ktoré majú invazívny charakter - môžu časom rozpustiť kosť aj korene okolitých zubov.

Z tohto dôvodu je potrebné cystu chirurgicky odstrániť. V lokálnej anestézii sa nareže a odklopí sliznica, do kosti sánky sa navŕta otvor a cez ten sa cysta vyškrabe, obnažená kostná dutina sa môže na záver vypláchnuť špeciálnym roztokom, ktorý zahubí zvyšné bunky výstelky, aby cysta nevznikla po čase znovu (čo treba tiež pravidelne kontrolovať röntgenovými snímkami).

A presne toto podľa všetkého váš prípad nie je... Vaša "cysta" okolo koreňa zuba je ložiskom infekcie a dlhodobého zápalu. Predpokladám , že koreňové kanáliky stoličky neboli úplne prečistené a infekcia/dráždenie pretrváva.

V takom prípade je potrebná tzv. reendodoncia = opätovné prečistenie koreňových kanálikov. Cez korunku sa dá prevŕtať, stará koreňová výplň sa vyberie, kanáliky sa opäť prečistia a zaplnia. Odporúčam si na toto ošetrenie vyhľadať špecialistu - endodontistu, ktorý pracuje pod dentálnym mikroskopom, záchrana zubu má tak väčšiu šancu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská