Dá sa niečo roiť so stále viac a viac krivými zubami?

Zodpovedané
26. máj 2019

Dobrý deň,

budem mať 60 rokov a som dlhoročný onkologický pacient, t.č. v remisii. V posledných rokoch sa mi začali veľmi kriviť spodné zuby. Vždy som mala husté zuby a ako dieťa som 12 rokov nosila strojček na vyrovnanie chrupu, a to až do plnoletosti. Chrup sa krásne upravil, pekné zuby mi každý závidel.

To je však minulosť a v poslednej dobe sa zuby veľmi pokrivili, akoby sa už vôbec do spodnej čeľusti nezmestili. Ak to takto pôjde dalej, budú mi niektoré vytŕčať z úst.

Dá sa s tým v mojom veku ešte niečo robiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka veku pri plánovaní liečby čeľustným aparátom, v zásade platí, že čím vyšší vek, tým pomalšia prestavba kosti a teda tým dlhšie trvanie liečby je potrebné pre dosiahnutie požadovaného výsledku.

Odporúčam objednať sa s vaším problémom na konzultáciu k čeľustnému ortopédovi, čo je špecialista na zubné strojčeky. Ten zhodnotí váš zdravotný stav, stav chrupu a kosti alveolárneho výbežku (kosť, v ktorej sú uložené zuby), stupeň dentálnej hygieny a pod.

Ak je celkový stav dobrý a faktory sú priaznivé, vek by nemal hrať až takú úlohu.

Pokiaľ je problém stupňujúceho sa stesnávania zubov (nerada používam pojem krivenie) nedostatok miesta, vytiahnutie jedného rezáku a následná úprava oblúka by mohli byť najjednoduchším riešením. Nechala by som to však na rozhodnutí špecialistu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská