Dá sa vyliečiť maličký kaz?

Zodpovedané
6. dec 2018

Dobrý deň,

dá sa prosím vyliečiť maličký kaz?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

k malému kazu sa dá pristúpiť rôznymi spôsobmi.

Prvoradé je ale presvedčiť sa o tom, že je kaz naozaj malý, teda len povrchový. Niekedy sa môže stať, že sa kaz tak javí, no napokon je sklovina akoby podmínovaná a vŕtanie skončí veľkým defektom.
Je to tým, že zubovina je poréznejšia a baktérie po prieniku malým "otvorom" v sklovine sa v zubovine rýchlo šíria do strán. Rozsah kazu najlepšie znázorní röntgenová snímka.

Ak kaz siaha do zuboviny, je potrebné ho odstrániť a zub zaplombovať. Inovatívnou alternatívou (pre kazy do 1/3 zuboviny) je Icon = infiltrácia kazového ložiska, ktorá kaz bez vŕtania zastaví a "zakonzervuje". Kaz, ktorý ešte neprenikol cez sklovinu do zuboviny, nie je potrebné ošetriť vŕtaním a plombou, stačí ho pozorovať pri preventívnych prehliadkach, miesto riadne čistiť a fluoridovať pastou s obsahom fluoridov alebo Elmex gelee/Tooth Mousse.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská