Dajú sa porcelánové zuby vymeniť za zirkónové?

Zodpovedané
7. apr 2019

Dobrý deň,

moja mama má porcelánové zuby. Nie sú už také pekné ako na začiatku. Má ich nalepené na svojich zuboch.

Dajú sa nejako vybieliť - vyčistiť, aby boli belšie?

Je možná ich výmena za zirkónové?

Ďakujem

Dobrý deň,

výmena starých koruniek za nové je samozrejme možná, ale v prvom rade by som vašu mamu odoslala na profesionálnu dentálnu hygienu, kde jej okrem odstránenia povlakov a zubného kameňa zuby preleštia alebo vypieskujú, čím sa odstráni akékoľvek zafarbenie zubov (aj koruniek) a odhalí skutočná farba chrupu.

Odporúčam absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu v každom prípade, nakoľko pri výmene koruniek bude potrebné, aby boli ďasná pokojné a nezapálené a tiež pre stanovenie správnej farby nových koruniek na základe farby ostatných zubov.

Čo sa týka materiálu, existujú celokeramické dentálne materiály s výbornými estetickými vlastnosťami, ktoré sa používajú na fazety a korunky v prednom úseku po druhý črenový zub (5ku) a malé mostíky do maximálne 3 členov.

V postrannom úseku je kvôli nižším nárokom na estetiku a väčším nárokom na odolnosť voči žuvaciemu tlaku lepšie voliť kovokeramiku.

Zirkón patrí medzi najnovšie materiály v dentálnej protetike, vyžaduje jemnejší obrus piliera zuba, je extrémne silný, nevyvoláva nežiaduce reakcie a v niektorých ambulanciách vám vedia takúto korunku zhotoviť aj na počkanie.

Na druhej strane je esteticky menej vyhovujúci ako celokeramika a pokiaľ nie sú náprotivné zuby tiež okorunkované, častejšie dochádza k ich oteru a strate skloviny.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská